گـاله گـا

Galega officinalis

دوران گل دهی : خرداد تا مرداد زمان برداشت سرشاخه ها : خرداد تا مرداد (تیره بقولات)؛ گیاهی است پایا ، با ساقه ای افراشته و گوشه دار و برگ های متناوب تک شانه ای که از بغل آن ها گلهای سفید ، صورتی یا بنفش خوشه ای می رویند. میوه آن نیام و قهوه ای رنگ است این گیاه را بصورت خودرو در مناطق گرم و مرطوب می توان یافت . در زمان قدیم از این گیاه علیه طاعون و تب استفاده می کرده اند. سرشاخه های این گیاه را هنگام گل دادن جمع آوری نموده در سایه یا در محلی که هوا جریان داشته باشد روی سبد پهن نموده و یا بصورت دسته ای آویزان نموده و خشک می کنند . در صورت استفاده از خشک کن درجه حرارت آن نبایستی از ۵۰ درجه سانتیگراد تجاوز کند. پایه هایی را که مسن تر باشند می توان چندبار در سال مورد برداشت قرار داد. قسمت های محرکه آن محتوی ترپنوئیدهای از ته از قبیل گالژین ،گلوکوزیدهای گروه فلاونها ، ساپونینها و تانن ها می باشد . این مواد قند خون را پایین آورده و ترشح شیر را زیاد می کنند. از این گیاه ، بعنوان کمکی در درمان دیابت و برای تحریک غدد شیری در زمان شیردهی استفاده می شود. برای اینکار دم کرده ای از این گیاه به مقدار ۲ قاشق مربا خوری برای یک لیوان آب یا دو قاشق از دانه های خرد شده آن را در نیم لیتر آب تهیه می شود . در مصارف خارجی از این گیاه در مرهمهای التیام بخش خصوصا در ارتباط با جراحی پلاستیک استفاده می شود. از اثر گالاکتوژن روی حیوانات خصوصا روی گاو و گوسفند برای ازدیاد شیر آن ها استفاده می شود.

غدد شیری در زمان شیردهی استفاده می شود. برای اینکار دم کرده ای از این گیاه به مقدار ۲ قاشق مربا خوری برای یک لیوان آب یا دو قاشق از دانه های خرد شده آن را در نیم لیتر آب تهیه می شود . در مصارف خارجی از این گیاه در مرهمهای التیام بخش خصوصا در ارتباط با جراحی پلاستیک استفاده می شود. از اثر گالاکتوژن روی حیوانات خصوصا روی گاو و گوسفند برای ازدیاد شیر آن ها استفاده می شود. گیاه گالگا کاربردهای بالینی زیادی دارد و از دیرباز از این گیاه برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است. گیاه گالگا از قدیم به علف شیر آور معروف بوده است. گیاه گالگا کاربردهای بالینی زیادی دارد و از دیرباز از این گیاه برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شده است. گیاه گالگا از قدیم به علف شیرآور معروف بوده است و معمولاً به صورت خشک شده در طب سنتی کاربرد داشته است. گیاه گالگا یکی از گیاهان دارویی است که در طـب سنـتی اروپـا برای درمـان دیابـت مـورد استفاده قـرار می گرفته اسـت. نام علمی این گیاه از دو واژه “Gala” به معنای شیر و “Ageiin” به معنای تولید گرفته شده که به مفهوم تولید کننده شیر است. گیاه گالگا در دهـه های ۱۹۲۰ و ۱۹۸۰ نیز در ساخت چند داروی ضد دیابت در آلمان به کار رفته است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، اثر این گیاه درکاهش قند خون به اثبات رسیده است استفاده از گیاه گالگا برای کنترل قند خون عصاره استخراج شده از گیاه گالگا حاوی دو ترکیب شیمیایی به نام گوانیدین و گالگین است که این دو ترکیب خواص کنترل کنندگی قند خون دارد و در درمان دیابت مانند داروی متفورمین عمل می کند. نتایج مطالعه اثر گیاه گالگا در کنترل قند خون در خرگوش‌ها نشان داد که ۳۲ درصد از خرگوش‌های مبتلا به دیابت با مصرف این گیاه قند خونشان کاهش پیدا کرد. همچنین محققین این گونه نتیجه گیری کردند که گیاه گالگا در بزرگسالان دیابتی که بیماری‌شان در مراحل ابتدایی است، اثر حمایت کنندگی دارد. مواد موثره موجود در پودر گالگا اثر انسولیـن را در بدن تقویـت نمـوده و با افزایـش ورود قند به ســلولها موجــب کاهش قند خون می شود. ترکیبات موجود در این گیاه با جلوگیری از جذب قند روده و همچنین جلوگیری از روند ساخت بیوشیمیایی قند در بدن (گلوکونئوژنز) موجب کاهش قند خون می شوند. خواص درمانی گالگا گیاه گالگا در تحریک غدد شیردهی برای ترشح شیر مؤثر است

ســلولها موجــب کاهش قند خون می شود. ترکیبات موجود در این گیاه با جلوگیری از جذب قند روده و همچنین جلوگیری از روند ساخت بیوشیمیایی قند در بدن (گلوکونئوژنز) موجب کاهش قند خون می شوند. گیاه گالگا در تحریک غدد شیردهی برای ترشح شیر مؤثر است. مقدار و نحوه مصرف پودر گیاه گالگا را روزانه ۳ مرتبه و هر بار ماست یا یک لیوان آبمیوه مخلوط نموده و میل نمایید. (توجه: چنانچه این پودر را به منظور کاهش وزن مصرف می نمایید، یک پیمانه در روز کافی خواهد بود.) آیا گیاه گالگا در کاهش وزن مؤثر است؟ مطالعه ای که بر روی موش‌ها انجام شده بود نشان داد که گیاه گالگا با کاهش توده چربی در آن‌ها باعث کاهش وزنشان شده بود. در انسان‌ها اثر گیاه گالگا در کاهش وزن به مطالعات بیشتری نیاز دارد. استفاده از گیاه گالگا برای افزایش شیر در مطالعات حیوانی نشان داده شد که گیاه گالگا ترشح شیر را در گاوهای شیرده ۳۵ تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. بنابراین گیاه گالگا در تحریک غدد شیردهی برای ترشح شیر مؤثر است. همچنین این گیاه کاربردهایی نظیر ادرارآوری (تحریک غدد فوق کلیه)، ضد کرم، مؤثر در درمان بیماری هایی نظیر حصبه، تحریک کننده سیستم عصبی، محافظت از کبد، ضد تب دارد. گیاه گالگا با داروهای کاهنده قند خون تداخل دارد. هنگام مصرف گیاه گالگا در چه مواردی باید احتیاط کرد؟ * اگر برنامه جراحی در پیش روی دارید، از دو هفته قبل از جراحی حتماً مصرف گیاه گالگا را قطع نمایید. * به این موضوع همواره توجه داشته باشید که گیاه گالگا میل به خونریزی را در بدن شما افزایش می دهد و سرعت تشکیل لخته خون را کاهش می دهد و ممکن است با داروهای ضد لخته خون مانند وارفارین تداخل ایجاد نماید. * اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید و برای کنترل قند خونتان از گیاه گالگا و داروهای کاهنده قند خون استفاده می کنید مراقب کاهش بیش از حد قند خونتان باشید و قند خونتان را مرتب کنترل نمایید. * در هنگام بارداری گیاه گالگا را مصرف ننمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.