!!!!خود درمانی ممنوع

همه ما کم و بیش با افرادی در خانه و محل کار خود برخورد داشته‌ایم که به محض احساس یک ناخوشی و بیماری در خود و دیگران، دست به نسخه می‌شوند و پشت سرهم توصیه‌های دارویی را ردیف می‌کنند:

اگر سرت درد می‌کند، یک استامینوفن بخور.

گلوت درد می‌کند، چیزی نیست، یک سرماخوردگی ساده است، نیاز به دکتر رفتن ندارد. برو از داروخانه چند تا شربت و قرص و آمپول بگیر تمام است. وقتی از این افراد پرسیده می‌شود که از کجا می‌دانند که این توصیه‌ها کارسازند، چهره‌ای حق به جانب به خود می‌گیرند و تجربه خود را به رخ دیگران می‌کشند. بی‌تردید این دسته از شهروندان فراموش کرده‌اند که تجربه در امری مانند دارو و درمان در کنار تخصص و دانش لازم، به کار می‌آید و به تنهایی خطرساز است.

اینکه ریشه‌های فرهنگ خود نسخه‌پیچی و خوددرمانی، چیست و چرا با وجود هشدارهای مکرر پزشکان، داروخانه‌ها و رسانه‌ها، عده‌ای همچنان به تهیه و مصرف خودسرانه دارو می‌پردازند، نیاز به بررسی‌های کارشناسانه دارد. با این همه این نکته را باید برای هزارمین‌بار یادآور شد که تهیه دارو بدون نسخه پزشک و مصرف خودسرانه آن، می‌تواند گاه پیامد‌ها و عوارض بسیار خطرناکی را موجب شود. بنابراین حتما باید هر بیماری هرچند کوچک را جدی گرفت و با مراجعه به پزشک متخصص و مصرف داروهایی که توسط وی توصیه می‌شود، بر بیماری غلبه کرد.

در بخش داروهای گیاهی نیز همین مطلب صدق میکند بسیاری ار افراد بطور نا آگاه فکر میکنند که داروهای گیاهی عوارض آنچنانی ندارد.درحالی که سخت در اشتباهند،برخی از همین داروهای گیاهی نیز عوارض جانبی دارند.

مثال:

گیاه شیرین بیان برای ناراحتی های دستگاه گوارش استفاده میشود.وبسیاری از مردم از این گیاه در رفع ناراحتیهای دستگاه گوارش استفاده مینمایند،در حالی که نمیدانند بیمارانی که دارای فشار خون بالا هستند برایشان کاملا مضر و میتواند خطرناک باشد،چون به محض استفاده از آن فشار خون را بالا برده و میتواند باعث سکته مغزی شود،روی همین اصل متخصصین طب سنتی آنرا با چند گیاه دیگر توصیه مینمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.