هموروئید-بواسیر

گشادي سياهرگهاي اطراف دريچه مقعد را بواسير يا هموروئيد مي‌نامند كه ممكن است دروني يا بروني و به طور معمول بي درد باشد. مهمترين مراقبت براي فرد مبتلا به هموروئيد اين است كه هرگز به يبوست مبتلا نشود؛ زيرا سخت دفع شدن مدفوع به طور معمول موجب خون ريزي مي‌شود.

اگر وضع هموروئيد با گذشت زمان بدتر شود پزشكان عمل جراحي را توصيه مي‌كنند. يبوست، استفاده زياد و طولاني از انواع مسهل‌ها يا تنفيه و بارداري مي‌تواند علل ايجاد آن باشد و اغلب بدون علت مشخصي نيز ظاهر مي‌شوند.
درمان غذايي
هدف از درمان غذايي در هموروئيد، جلوگيري از خونريزي و تسهيل دفع مدفوع است. از اين رو پيروي از رژيم غذايي حاوي فيبر محدود شامل سبزي و ميوه كاملا پخته يا نيم پخته، همراه با ۸ تا ۱۰ ليوان مايعات در روز، توصيه مي‌شود بيمار تحت اين پرهيز غذايي به طور معمول به يبوست مبتلا نمي‌شود و در ضمن به دليل كمبود فيبر باقي مانده غذا موجب آزار او به هنگام دفع نمي‌گردد. اگر اين پرهيز غذايي مانع از يبوست بيمار نشود مي‌توان مانند آن چه در يبوست اسپاستيك ذكر شد، مقداري چربي به غذاي او اضافه كرد. هر نوع غذايي كه موجب آزار بيمار مي‌شود بايد از برنامه غذايي او حذف شود. هم چنين آموزش به بيمار در ايجاد نظم در ساعات غذا خوردن و دفع، ضرورت دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.