حكم شرعي انرژي درماني

آيت‌الله بهجت از مراجع تقليد، مراجعه به مدعيان انرژي درماني را كه در اين راه از مقدسات نيز سوء‌استفاده مي‌كنند، حرام دانستند.

سؤال :
برطبق آزمايشات و تحقيقات وسيع در دانشگاههاي معتبري چون هاروارد و سازمان اف.دي.اي كه معتبرترين و اصلي‌ترين مركز تاييد روش‌هاي درماني و دارويي در جهان است: انرژي درماني روشي غيرقابل اعتماد و بي‌اثر در درمان بيماريهاست و مهمتر آنكه تمام كساني كه در امتحانات اين مراكز شركت كردند، نتوانستند متخصصين را راضي كنند كه مي‌توانند بيماري را درمان كنند. اما در ايران انرژي درمانان اغلب براي پيشبرد كارشان علاوه بر تبليغات وسيع براي جلب اعتماد و جذب بيشتر مردم از نام ائمه اطهار و خاصه امام زمان(عج) استفاده مي‌كنند. اين در حالي است كه داستان زندگي اين افراد مملو از پول پرستي، دروغ گفتن و سوء استفاده از مقدسات و … است. بسياري از افراد مذهبي با شنيدن نام ائمه و ادعيه‌اي كه اين انرژي درمانان مي‌خوانند جذب شده و براي درمان به آنها مراجعه كرده‌اند اما چون نتيجه نگرفتند مايوس شده و در موارد بسياري ديده شده كه بيماران به جاي نااميدي از اين روش درماني، به دليل آنكه انرژي درمان با مهارت تمام تقصير بهبود نيافتن بيمار را برگردن مقدسات انداخته، از خدا و پيغمبر نااميد شده‌اند.

در حال حاضر تعداد بسياري از بيماران و خانواده‌هاي آنان مستأصل هستند كه آيا درست است به چنين افرادي مراجعه كنند يا خير؟ آيا از لحاظ شرعي مراجعه به فردي كه ادعاي كارگزاري خداوند را دارد اما در مقابل اين نيروي خدادادي مبالغ زيادي از ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان براي هر جلسه درمان مي‌گيرد، اشكال دارد؟
پاسخ:
آيت‌الله بهجت – در فرض مذكور مراجعه به افراد مذكور حرام است كما اينكه ترويج و تبليغ از اين افراد نيز حرام مي باشد و مؤمنين بايد هوشيارانه عمل نمايند.

آيت‌الله مكارم شيرازي- مراجعه به اينگونه افراد شرعا جايز نيست و بايد به مقامات مسئول اطلاع دهيد تا جلوي آنها را بگيرند.

آيت‌الله صانعي- به طور كلي كلاهبرداري و نيز سوء استفاده از مقدسات جهت منافع مالي جايز نيست و بايد مردم نسبت به عملكرد اين گونه افراد كه از اعتقادات مردم سوء استفاده مي‌كنند به مراكز قانوني شكايت نموده تا قانونا” با آنها برخورد شود.
منبع: سايت امام مهدي

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.