کـاج سیـلوستر

Pinus Sylvestris

دوران گل دهی : اردیبهشت زمان برداشت جوانه ها : اسفند و فروردین (تیره کاج)؛ درخت بزرگ صمغ داری است که در اراضی شنی و سبک می روید . پوسته تنه و شاخه های آن اول به رنگ قرمز بوده و سپس تبدیل به قهوه ای متمایل به خاکستری می شود و دارای ترک های عمیقی می شود. برگ های سوزنی آن سبز تیره ، درخشان و به صورت دسته های دوتایی می رویند. این گیاه دارای گلهای یک جنسی می باشد. گل آذین نر بصورت شاتون در انتهای شاخه ها روئیده و گلهای ماده تشکیل مخروط هایی را می دهند. موقعی که میوه ها رسیدند مخروط ها باز شده و دانه های بالدار را آزاد می کنند. تمام درخت دارای صمغ می باشد که در مناطق محدودی از آن استخراج می کنند. برای مصارف دارویی جوانه ها را در بهار هنگامیکه هنوز بوسیله پوسته قهوه ای رنگ پوشیده هستند با دست جمع آوری می کنند. جمع آوری این جوانه ها بوسیله قانون محدود شده است و فقط بایستی آن ها را از روی درخت های قطع شده جمع آوری کرد. سپس این جوانه ها را در لایه های نازک در سایه و در کوران هوا خشک می کنند. آنها دارای عطری تند بوده و بایستی در ظروف کاملا بسته نگهداری شوند. آنها محتوی یک اسانس روغنی ،اسیدهای چرب ، رزین و به مقدار زیادی ویتامین ث هستند.از این مواد خیلی کم بطور داخلی بدن مصرف می شود چرا که آنها برای کلیه ها مضرند . برای مصارف خارجی بدن از آنها در ترکیبات دارویی که برای بخور ،شستشو و تهیه ضماد علیه رماتیسم ،ناراحتی های پوستی و اولسرها تهیه می گردند بکار می برند. از صمغ کاج برای تهیه مرهم پانسمانها ، برای درمان رماتیسم های مفصلی ، کوفتگی ها و ضرب دیدگیها و سرمازدگی استفاده می شود . از گرده این گیاه برای تسکین نقاطی که خارش شدیدی دارند استفاده نموده و در ترکیباتی که برای جوان شدن بکار می روند استفاده می شود.

و در کوران هوا خشک می کنند. آنها دارای عطری تند بوده و بایستی در ظروف کاملا بسته نگهداری شوند. آنها محتوی یک اسانس روغنی ،اسیدهای چرب ، رزین و به مقدار زیادی ویتامین ث هستند. از این مواد خیلی کم بطور داخلی بدن مصرف می شود چرا که آنها برای کلیه ها مضرند . برای مصارف خارجی بدن از آنها در ترکیبات دارویی که برای بخور ،شستشو و تهیه ضماد علیه رماتیسم، ناراحتی های پوستی و اولسرها تهیه می گردند بکار می برند. از صمغ کاج برای تهیه مرهم پانسمانها، برای درمان رماتیسم های مفصلی ، کوفتگی ها و ضرب دیدگیها و سرمازدگی استفاده می شود . از گرده این گیاه برای تسکین نقاطی که خارش شدیدی دارند استفاده نموده و در ترکیباتی که برای جوان شدن بکار می روند استفاده می شود. برای مصارف دارویی جوانه ها را در بهار هنگامی که هنوز به وسیله پوسته قهوهای رنگ پوشیده هستند با دست جمع اوری می کنند. جمع اوری این جوانه ها را قانون محدود کرده است و فقط باید آنها را از روی درخت های قطع شده جمع آوری کرد. سپس این جوانه ها را در لایه های نازک در سایه و در کوران هوا خشک میکنند. آنها عطری تند دارند و باید در ظروف کاملاً بسته نگهداری شوند. ترکیبات شیمیایی کاج سیلوستر دارای رزین و اسانس مرکب و ماده تلخی به نام پی نیکرین و کونی فروزید است و غیره می باشد. گلهای این گیاه یک جنسی است. گل آذین نر به صورت شاتون در انتهای شاخه ها می روید و گل های ماده مخروطهایی تشکیل میدهند. موقعی که میوه ها رسیدند مخروطها باز می شوند و دانه های بالدار را آزاد میکنند. تمام درخت دارای صمغ است که در برخی مناطق از آن استخراج میکنن. خواص درمانی -خاصیت ضد پیری -تقویت کننده سیستم قلب و عروق -سلامت چشم -انرژی زا -تسکین دهند ه سرفه -ضد نزله و برای رفع نزله استفاده می شود -از اسانس ان برای طعم دادن به مواد غایی استفاده می شود -از صمغ کاج برای تهیه مرهم پانسمان ها برای درمان روماتیسم های مفصلی، کوفتگی و ضرب دیدگی و سرمازدگی استفاده می شود، -از گرد ه این گیاه برای تسکین نقاطی که خارش شدیدی دارند و در ترکیباتی که برای جوان شدن به کار می روند استفاده میشود.

-انرژی زا -تسکین دهند ه سرفه -ضد نزله و برای رفع نزله استفاده می شود -از اسانس ان برای طعم دادن به مواد غایی استفاده می شود -از صمغ کاج برای تهیه مرهم پانسمان ها برای درمان روماتیسم های مفصلی، کوفتگی و ضرب دیدگی و سرمازدگی استفاده می شود، -از گرده این گیاه برای تسکین نقاطی که خارش شدیدی دارند و در ترکیباتی که برای جوان شدن به کار می روند استفاده میشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.