شاهـدانه

Cannabis Sativa

دوران گل دهی : خرداد تا اواخر مرداد زمان برداشت : مرداد تا اواخر شهریور و مهر (تیره شاهدانه) ؛گیاهی علفی و سالانه با ساقه ای ضخیم و راست و برگ های پنجه ای است . گیاه دو پایه بوده و برگ های نر خوشه ای و گل های ماده در بغل برگ ها جای دارند . عمل گرده افشانی در این گیاه توسط باد انجام می شود. میوه آن خشک ،به رنگ خاکستری – سبز و براق می باشد . موطن اصلی این گیاه هندوستان است و در مناطق گرم بعنوان گیاه تولید کننده الیاف ، روغن دار ، دارویی و مخدر کشت می شود. شاهدانه هندی بیشترین مقدار مواد دارویی و تخدیر کننده را در خود دارد که به آن حشیش گفته می شود . این گیاه برای مصارف صنعتی در هند و مکزیک کشت میشود . حشیش ماده رزینی با عطر تندی است که از غده های موجود در روی برگ های فوقانی و گل های ماده بدست می آید . برای برداشت درست قبل از اینکه گیاه گل بدهد آن را تکان می دهند . از این گیاه برای تهیه داروهای آرام کننده سیستم اعصاب که در بیماریهایی از قبیل فشارهای عصبی،اضطراب بیش از حد ، کار فکری زیاد ، میگرن، ،سرفه های آسمی و برای بی حسی موضعی در دندان پزشکی بکار می رود استفاده می شود . این گیاه ماده تخدیر کننده قوی دارد که در صورت مصرف کردن آن و یا دود کردنش ایجاد حالت تخدیر و وهم می کند . از سرشاخه های شاهدانه برای تهیه دارو استفاده می شود با اضافه نمودن آن به توتون ، ماده مخدر خطرناکی به نام ماری جوانا بدست می آید. همه انواع شاهدانه ها دارای فیبرهای بلند و محکمی هستند که از زمان قدیم برای تهیه طناب ،نخ و پارچه از آن استفاده می شده است . دانه های آن نیز تا ۳۵ درصد دارای یک روغن رطوبت گیر می باشد. گر نام ۵ دانه مغذی را شنیده باشید می دانید که شاهدانه سلطان آنهاست . خواص شاهدانه و روغن این گیاه برای سلامتی و زیبایی در یک بخش و درمان بیماری های سخت و کاهش وزن در بخش دیگر. خواص شاهدانه و فواید دانه شاهدانه شاهدانه، یکی از مغذی ترین دانه های جهان است و منبع کامل آنزیم، نشاسته و چربی های اشباع شده است. دانه های شاهدانه، سرشار از پروتئین، اسیدهای چرب، کلسیم، فیبر، ویتامین E و دارای کلروفیل بالایی هستند. هزاران سال است که از این دانه به عنوان منبع فیبر، خوراکی، روغن و سوخت استفاده می شود. شاهدانه، گیاهی است یک ساله که طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت مرکب است یعنی برگ آن سرد و خشک و تخم آن دارای طبیعت گرم و خشک می باشد. دانه های ریز و یکدست شاهدانه که بافتی نرم و طعمی شبیه آجیل دارند، بسیار پرطرفدار هستند. این دانه های سبز و زرد رنگ را معمولا روی سالاد می پاشند و از حالت خام آن در شکلات و به جای تخم آفتابگردان استفاده می کنند.خواص شاهدانه گیاه شاهدانه خواص شاهدانه برای سلامتی شاهدانه عملکرد بدن را بهبود می بخشد. با بهبود گردش خون مانع از بروز سکته می شود. ایمنی بدن را بالا می برد. فشارخون و کلسترول را پایین می آورد. ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است. خاصیت مسهل و ملین، نرم کننده، مدر و مسکن دارد. نسبت به پروتئین های دیگر مانند گوشت، تخم مرغ، پنیر و شیر سریع تر هضم می شود. برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده اند، کارساز است. زمان بهبود بیماری و زخم را تسریع می کند. پس از ورزش، مکانیسم حرکت عضله را بهبود می بخشد.

سرفه های آسمی و برای بی حسی موضعی در دندان پزشکی بکار می رود استفاده می شود . این گیاه ماده تخدیر کننده قوی دارد که در صورت مصرف کردن آن و یا دود کردنش ایجاد حالت تخدیر و وهم می کند . از سرشاخه های شاهدانه برای تهیه دارو استفاده می شود با اضافه نمودن آن به توتون ، ماده مخدر خطرناکی به نام ماری جوانا بدست می آید. همه انواع شاهدانه ها دارای فیبرهای بلند و محکمی هستند که از زمان قدیم برای تهیه طناب ، نخ و پارچه از آن استفاده می شده است . دانه های آن نیز تا ۳۵ درصد دارای یک روغن رطوبت گیر می باشد. گر نام ۵ دانه مغذی را شنیده باشید می دانید که شاهدانه سلطان آنهاست . خواص شاهدانه و روغن این گیاه برای سلامتی و زیبایی در یک بخش و درمان بیماری های سخت و کاهش وزن در بخش دیگر. خواص شاهدانه و فواید دانه شاهدانه شاهدانه، یکی از مغذی ترین دانه های جهان است و منبع کامل آنزیم، نشاسته و چربی های اشباع شده است. دانه های شاهدانه، سرشار از پروتئین، اسیدهای چرب، کلسیم، فیبر، ویتامین E و دارای کلروفیل بالایی هستند. هزاران سال است که از این دانه به عنوان منبع فیبر، خوراکی، روغن و سوخت استفاده می شود. شاهدانه، گیاهی است یک ساله که طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت مرکب است یعنی برگ آن سرد و خشک و تخم آن دارای طبیعت گرم و خشک می باشد. دانه های ریز و یکدست شاهدانه که بافتی نرم و طعمی شبیه آجیل دارند، بسیار پرطرفدار هستند. این دانه های سبز و زرد رنگ را معمولا روی سالاد می پاشند و از حالت خام آن در شکلات و به جای تخم آفتابگردان استفاده می کنند. شاهدانه عملکرد بدن را بهبود می بخشد. با بهبود گردش خون مانع از بروز سکته می شود. ایمنی بدن را بالا می برد. فشارخون و کلسترول را پایین می آورد. ضد اسپاسم و انقباضات عضلانی است. خاصیت مسهل و ملین، نرم کننده، مدر و مسکن دارد. نسبت به پروتئین های دیگر مانند گوشت، تخم مرغ، پنیر و شیر سریع تر هضم می شود. برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده اند، کارساز است. زمان بهبود بیماری و زخم را تسریع می کند. پس از ورزش، مکانیسم حرکت عضله را بهبود می بخشد. ضد انگل معده است. گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد. فواید تخم شاهدانه فواید و خواص شاهدانه برای درمان بیماری ها و سرطان از دیرباز گیاه شاهدانه بابت خواص تسکین بخشی درد ناشی از گر گرفتگی و انقباض عضلانی معروف بوده است. دانشمندان آمریکایی اعلام کرده اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می تواند مانع گسترش سلول های سرطان سینه در بدن شود. برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند. خوردن برگ آن رطوبت های معده را خشک می کند.

نسبت به پروتئین های دیگر مانند گوشت، تخم مرغ، پنیر و شیر سریع تر هضم می شود. برای افرادی که دچار احتباس ادرار شده اند، کارساز است. زمان بهبود بیماری و زخم را تسریع می کند. پس از ورزش، مکانیسم حرکت عضله را بهبود می بخشد. ضد انگل معده است. گیاه شاهدانه ارزش زیادی برای معالجه کزاز دارد. فواید و خواص شاهدانه برای درمان بیماری ها و سرطان از دیرباز گیاه شاهدانه بابت خواص تسکین بخشی درد ناشی از گر گرفتگی و انقباض عضلانی معروف بوده است. دانشمندان آمریکایی اعلام کرده اند ترکیب شیمیایی گیاه شاهدانه می تواند مانع گسترش سلول های سرطان سینه در بدن شود. برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند. خوردن برگ آن رطوبت های معده را خشک می کند. روغن شاهدانه گرم و خشک است و برای درد گوش مفید است. محققان موفق به کشف یک ماده شیمیایی در گیاه شاهدانه شده اند که تاثیر ضدافسردگی دارد. شاهدانه خشکی پوست و ناراحتی مو را کاهش می دهد و درمان می کند. التهاب و علایم آرتریت را کاهش می دهد. گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است. علایم قاعدگی را کاهش می دهد. دانه های شاهدانه دارای خواص تغذیه ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نیز مواد معدنی هستند. طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد. پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود. مصرف این ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز تنظیم هورمون ها خواهد شد. برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند. طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد. پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود. خواص شاهدانه برای کاهش وزن اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید، شاهدانه را همراه با صبحانه میل کنید. مصرف شاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه، باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شد و به این ترتیب دیگر نسبت به خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت.

گیاه شاهدانه مسکن واقعی و موثری برای درد شکم و معالجه میگرن و درد اعصاب و روماتیسم است. علایم قاعدگی را کاهش می دهد. دانه های شاهدانه دارای خواص تغذیه ای فراوانی هستند و منبع خوبی از اسیدهای چرب ضروری و اسیدهای آمینه ضروری و نیز مواد معدنی هستند. طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد. پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود. مصرف این ماده غذایی همچنین موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و نیز تنظیم هورمون ها خواهد شد. برخی از مبتلایان به بیماری «ام اس» برای برطرف کردن علائم مشکل خود، به طور قانونی از این دارو استفاده می کنند. طبق نتایج تحقیقات، افرادی که به طور منظم دانه های شاهدانه را مصرف می کنند فشار خون و همچنین میزان کلسترول بد در خون آن ها با کاهش روبرو خواهد شد. پروتئین و آنزیم های موجود در دانه های بدون پوست شاهدانه، از آن جا که موجب کاهش ورم و التهاب می شود کمک خوبی برای مبتلایان به آرتروز و همچنین درد مفاصل محسوب می شود. خواص شاهدانه برای کاهش وزن اگر به دنبال راهی برای کاهش وزن خود هستید، شاهدانه را همراه با صبحانه میل کنید. مصرف شاهدانه هنگام صبح و در وعده صبحانه، باعث احساس سیری طولانی طی روز در شما خواهد شد و به این ترتیب دیگر نسبت به خوردن غذاهای شور و شیرین اشتهای کاذب نخواهید داشت. مضرات شاهدانه لازم به ذکر است که خوردن زیاده از حد آن مضر است و موجب سردرد، تاری دید و درد معده می شود و در موارد مصرف زیاد، استفراغ نیز دیده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.