زرشک

Berberis vulgaris

دوران گل دهی : اردیبهشت تا خرداد زمان برداشت پوست شاخه و ریشه : فروردین و اردیبهشت زمان برداشت میوه : شهریور و مهر (تیره زرشک) ؛ درختچه ای خاردار با برگ های بیضی و دانه دار است که این برگ ها بصورت دسته ای روی بواکی بلاستها در کنار تیغها می رویند . گلهای زرد رنگ آن بصورت خوشه های آویزان رو به پایین هستند. میوه آن سته ، شلجمی شکل و قرمز رنگ است . غیر از میوه ها بقیه گیاه سمی است . این گیاه در تمام اروپا تا قفقاز در میان جنگل ، روی نقاط آفتابگیر و در حاشیه مزرعه ها می روید .خواص دارویی آن از زمان قدیم شناخته شده است و از آن بعنوان تب بر ، مقوی معده ،کبد و قلب استفاده می شده است . برای مصارف دارویی پوست و میوه آن را بکار می برند و برای این منظور پوست شاخه ها و ریشه ها را جمع آوری کرده و خشک می کنند (حتی در نور خورشید ). سپس برای از بین بردن باقی مانده رطوبت موجود در آن ،پوست را در خشک کنی با حرارت ۵۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند. این فرآورده محتوی آلکالوئیدها یی است که مهمترین آن ها بربرین است . آلکالوئید مزبور بسیار سمی بوده و همیشه تحت نظر پزشک باید مصرف شوند. از آن در درمان ناراحتی های کلیوی ،علیه سنگ های ادراری ، برای تحریک فعالیت معده و کبد استفاده می شود. از این پوست در درمان اشکالات جریان خون نیز استفاده می شود و مقدار کم آن مسهلی ضعیف،مسهل صفرا و مدر است و مقدار زیادش حالت کرخی ،تهوع، اسهال و حتی مرکز فلج تنفسی را ایجاد می کند. میوه های آن را پس از اینکه کاملا رسید در پاییز می چینند. این میوه را بطور تازه ،کنسرو شده و خشک شده می توان مصرف کرد . مزه آن ترش و دارای مقدار زیادی ویتامین ث است از این میوه برای تهیه چای و جوشانده خشک کننده استفاده می کنند. ب زرشک طبیعی خواص بسیار عالی دارد و برای سلامتی مفید است. اما آب زرشک های آماده طبیعی نیستند، پس بهتر است آب زرشک طبیعی را در منزل تهیه کنید و از خواص باور نکردنی آن لذت ببرید.

محتوی آلکالوئیدها یی است که مهمترین آن ها بربرین است . آلکالوئید مزبور بسیار سمی بوده و همیشه تحت نظر پزشک باید مصرف شوند. از آن در درمان ناراحتی های کلیوی ، علیه سنگ های ادراری ، برای تحریک فعالیت معده و کبد استفاده می شود. از این پوست در درمان اشکالات جریان خون نیز استفاده می شود و مقدار کم آن مسهلی ضعیف،مسهل صفرا و مدر است و مقدار زیادش حالت کرخی، تهوع، اسهال و حتی مرکز فلج تنفسی را ایجاد می کند. میوه های آن را پس از اینکه کاملا رسید در پاییز می چینند. این میوه را بطور تازه، کنسرو شده و خشک شده می توان مصرف کرد . مزه آن ترش و دارای مقدار زیادی ویتامین ث است از این میوه برای تهیه چای و جوشانده خشک کننده استفاده می کنند. آب زرشک طبیعی خواص بسیار عالی دارد و برای سلامتی مفید است. اما آب زرشک های آماده طبیعی نیستند، پس بهتر است آب زرشک طبیعی را در منزل تهیه کنید و از خواص باور نکردنی آن لذت ببرید. آب زرشک و خواص شگفت انگیز مصرف آن یکی از گیاهان دارویی پرمصرف، زرشک است. میوه های قرمز کوچک این گیاه در سفره های بیشتر مردم مورد استفاده قرار می گیرد. اما علاوه بر خواص عالی خود زرشک آب زرشک هم دارای خواص دارویی و مفید بسیاری برای بدن می باشد. میوه زرشک دارای حدود ۴درصد مواد قندی ، ۶۵ اسید مالیک و اسید تارتاریک و مقادیر صمغ می باشد. زرشک گونه های مختلف درد که مهم تر از همه آنها دو نوع است که یکی بنام زرشک بی هسته و دیگری زرشک با هسته (دارای دو هسته) میباشد. در مطالعات جدید ثابت شده است زرشک به علت داشتن آلکالوئیدی به نام بربرین اثرات آنتی بیوتیکی برای باکتری ها دارد. همچنین سولفات موجود در این گیاه علیه سیستم های توموری قابل استفاده است. شاید به همین دلیل است که بعضی زرشک را عامل ضد تومور یا سرطان می شناسند. نکاتی برای انتخاب صحیح آب زرشک استفاده از زرشک و آب زرشک به قدیم الایام می رسد که پزشکان سنتی گذشته به دلیل توصیه خود به اشخاص آن زمان سعی در معالجه بسیاری از امراض داشته اند که انسانها امروزه نیز بی بهره نیستند. معمولاً هر وقت که بحث از آب زرشک به میان می آید در ذهن افراد بطری های آماده آب زرشک که بر روی برچسب آن نوشته شده آب زرشک طبیعی تداعی می شود، وقتی با دقت به برچسب که باید نشانگر سلامت محصول باشد دقت کنیم متوجه می شویم که محصولی که قرار است مصرف کنیم طبیعی نبوده و حتی حاوی نگهدارنده های شیمیایی که خود آنها برای دستگاه گوارش مضر هستند می باشد. وقتی صحبت از طبیعی بودن محصولی به میان می آید باید خود دست به کار شد و آن را آماده و مصرف کرد.

نکاتی که باید در مورد آب زرشک توجه کرد این است که ابتدا باید زرشک مخصوص آبگیری که ازخانواده زرشک قرمز (زرشک پلویی) است را انتخاب کرد. این نوع زرشک دارای مشخصاتی است مانند جثه ای نسبتاً بزرگتر از زرشک قرمز ، دارای رنگ آلبالویی تیره و حاوی هسته که معمولاً این نوع زرشک به “زرشک سیاه” معروف است. زرشک سیاه را می توان در بسیاری عطاری ها که هم به صورت تازه و خشک ارائه می شود و در تمام فصول سال موجود است را خریداری کرد، در ادامه به خواص درمانی و همچنین طرز تهیه آب زرشک طبیعی اشاره ای خواهیم داشت. فواید درمانی فوق العاده آب زرشک تقویت سیستم ایمنی بدن حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین ث تصفیه کننده خون تنظیم فشارخون تنظیم قند خون پایین آورنده چربی خون پایین آورنده اوره شستشوی کبد و کلیه بهترین دوست کبد و پوست روشن کننده پوست صورت بهترین در درمان آفت دهان مفید در درمان جوش صورت و بدن بهبود گوارش و کوچک کننده شکم مفید در درمان سنگ کیسه صفرا رفع عطش (بهترین برای افرادی که بیش از اندازه به آب احساس نیاز می کنند ) بهترین جایگیزین برای قرص متفورمین طرز تهیه و روش مصرف آب زرشک برای تهیه آب زرشک طبیعی از دو روش می توانید استفاده کنید. روش اول: مقدار ۲۵۰ گرم زرشک سیاه را پس از تهیه و پاکسازی با آب سرد به صورت ملایم بشویید. سپس آنرا داخل ظرفی غیر فلزی با ۶ تا ۸ لیوان آب خیس کرده و پس از مدت ۲۴ ساعت مخلوط را داخل مخلوط کن ریخته هم بزنید. مخلوط بدست آمده که حاصل خرد شدن کامل زرشک سیاه است را با استفاده از پارچه صاف کرده و به بطری های شیشه ای جهت نگهداری منتقل کنید. روش دوم: برای تهیه ۴/۵ لیتر آب زرشک، یک کیلو گرم زرشک آبگیری خریداری نموده و آن را با آب سرد بشوئید و آبکش نمائید. سپس مقدار آب ذکر شده را بر روی شعله گاز قرار می دهید تا به نقطه جوش برسد و سپس آن را از روی شعله بردارید و زرشک های شسته شده را داخل آن بریزید. (توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید زرشک را درون آب ریخته و بر روی شعله قرار داد؛ زیرا علاوه بر از بین رفتن خواص زرشک، مزه آن هم به تلخی میزند.) بعد از آنکه زرشک ها را درون آب جوش ریختید درب قابلمه را گذاشته و پس از سرد شدن درون یخچال بگذارید و تا ۲۴ ساعت صبر کنید. پس از سپری شدن زمان مورد اشاره؛ آب زرشک غلیظ و گوارای شما آماده است و می بایست پس از صاف کردن آن با آبکش و گرفتن آب تفاله زرشک ها, آن را درون یخچال نگهه دارید و هر زمان که خواستید مقداری از آن را نوش جان کنید. نکات مهم برای افرادی که مبتلا به سرفه های خشک هستند مضر است. بهتر است هر روز صبح ناشتا ترجیحاً قبل از طلوع آفتاب یک لیوان و شب موقع خواب نیز یک لیوان میل نمایید. طبیعت میوه زرشک سرد و خشک است و در کتاب های قدیمی گفته شده است که زرشک برای کسی که سرفه می کند، مفید نیست. علائم سمی بودن زرشک شامل گیجی، خون دماغ، اسهال، تحریک کلیوی و نفریت است. طبیعت پوست ریشه ی گیاه گرم و خشک است. Aدوست داری فقط با بازی کردن ۲۵۰٫۰۰۰ دلار برنده شی ؟!

مخلوط بدست آمده که حاصل خرد شدن کامل زرشک سیاه است را با استفاده از پارچه صاف کرده و به بطری های شیشه ای جهت نگهداری منتقل کنید. روش دوم: برای تهیه ۴/۵ لیتر آب زرشک، یک کیلو گرم زرشک آبگیری خریداری نموده و آن را با آب سرد بشوئید و آبکش نمائید. سپس مقدار آب ذکر شده را بر روی شعله گاز قرار می دهید تا به نقطه جوش برسد و سپس آن را از روی شعله بردارید و زرشک های شسته شده را داخل آن بریزید. (توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید زرشک را درون آب ریخته و بر روی شعله قرار داد؛ زیرا علاوه بر از بین رفتن خواص زرشک، مزه آن هم به تلخی میزند.) بعد از آنکه زرشک ها را درون آب جوش ریختید درب قابلمه را گذاشته و پس از سرد شدن درون یخچال بگذارید و تا ۲۴ ساعت صبر کنید. پس از سپری شدن زمان مورد اشاره؛ آب زرشک غلیظ و گوارای شما آماده است و می بایست پس از صاف کردن آن با آبکش و گرفتن آب تفاله زرشک ها، آن را درون یخچال نگهه دارید و هر زمان که خواستید مقداری از آن را نوش جان کنید. نکات مهم برای افرادی که مبتلا به سرفه های خشک هستند مضر است. بهتر است هر روز صبح ناشتا ترجیحاً قبل از طلوع آفتاب یک لیوان و شب موقع خواب نیز یک لیوان میل نمایید. طبیعت میوه زرشک سرد و خشک است و در کتاب های قدیمی گفته شده است که زرشک برای کسی که سرفه می کند، مفید نیست. علائم سمی بودن زرشک شامل گیجی، خون دماغ، اسهال، تحریک کلیوی و نفریت است. طبیعت پوست ریشه ی گیاه گرم و خشک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.