دم اسب

Equisetum Arvense

زمان برداشت ساقه برگدار : اردیبهشت تا شهریور (تیره دم اسبیان) ؛ گیاهی است پایا و بدون گل با ریزومی سیاه رنگ که دو نوع ساقه از آن می روید یکی در بهار که بصورت بند بند و فاقد کلروفیل بوده و در انتها به هاگدان منتهی می شود و دیگری ساقه تابستانی است که به رنگ سبز و بصورت چتری است . این گیاه در خاک های سبک شنی که در زیر آن سفره آب سطحی نیز وجود داشته باشد به صورت خودرو به وفور می روید. در طول تابستان ساقه های سبز آن را جمع آوری نموده و پس از بریدن سریعا با حرارت ۴۰ درجه سانتی گراد خشک می کنند. این گیاه محتوی مقدار کمی اسید سیلیسیک (مقدار آن با افزایش سن گیاه بالا می رود)، رگه هایی از آلکالوئیدهایی از قبیل نیکوتین و اکوئیزتین ، گلوکوزید – فلاون ها و ساپونین ها می باشد. ساقه این گیاه از ترکیبات اصلی جوشانده های مدر می باشد و درعین حال تعرق بیش از حد را کاهش می دهد. این گیاه همچنین دارای اثر ضد تورمی (در قدیم جوشانده ای به مقدار ۵ گرم از ساقه خشک آن در روز علیه بیماری های ریوی و حتی سل بکار می رفته است) نیز می باشد. بصورت تنها یا مخلوط این گیاه علیه آرتریواسکلروز موثر بوده و از آن بعنوان متوقف کننده خونریزیهای داخلی و خارجی (بعنوان مثال خونریزی بینی) استفاده می شود. آن را بعنوان غرغره علیه لارنژیت و کمپرسها و شستشوی زخم های ناسور ،تحریکات پوستی و اولسرها مورد استفاده قرار می دهند. دیگر انواع دم اسب کشت نمی شود. دم اسب نام نوعی گیاه دارویی می باشد که از آن در زمان های قدیم و در کشورهای اروپا و چین مورد استفاده قرار می گرفته ‌است.

خونریزی بینی) استفاده می شود. آن را بعنوان غرغره علیه لارنژیت و کمپرسها و شستشوی زخم های ناسور ،تحریکات پوستی و اولسرها مورد استفاده قرار می دهند. دیگر انواع دم اسب کشت نمی شود. دم اسب نام نوعی گیاه دارویی می باشد که از آن در زمان های قدیم و در کشورهای اروپا و چین مورد استفاده قرار می گرفته ‌است. در زبان فارسی این گیاه ، با نام هایی همچون «دم اسبی»، «دم اسب» شناخته می شود. و در طب سنتی با نام هایی مانند «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» نیز مورد خطاب قرار می گیرد. گیاه دم اسب به علت داشتن مقادیر فراوانی سيليس در ساختار خود ، به عنوان گیاه سیلیکا نیز شناخته می‌شود. گیاه دم اسب دارای دو نوع ساقه هوايي می باشد: ساقه ی قرمز رنگ این گیاه در ابتدای فصل بهار ظاهر مي شود و ساقه نازا كه سبز رنگ نیز هست. ساقه سبز رنگ این گیاه بعد از ساقه قرمز رنگ رشد مي كند و مصرف زیادی در درمان های طبی دارد . دم اسب یک نوع گیاه خودرو می باشد که در كشورهایی نظیر اروپا ، آسيا و ارتفاعات هيماليا و شمال ايران رشد می کند . گیاه دم اسب حاوی تركيبات شيميايي مهمی نظیر : اسيد سال سيليك ، اسيد ليوئيك ،‌اسيد مالك ،‌اسيد اگزاليك ، اكويس تونين ، اسيد اكويس تيك ، دي متيل سولفون ، اكوتي نيك ، يك ماده تلخ ، يك ماده رزيني ، چربي ، ساپونين و و داراي مقدرزيادي (در حدود ۷۰%) سيليس مي باشد آزمايشات انجام شده نشان مي دهد كه در این گیاه مقدار كمي عنصر اصلی طلا نيز وجود دارد . گیاه دم اسب خواص دارویی زیادی دارد که به آن ها اشاره می کنیم: ۱٫ از جوشانده گیاه دم اسب براي درمان گلو درد و التهاب و ورم گلو استفاده می شود . و كمپرس آن در بهبود دردهاي آرتروز و و ورم مفاصل مفيد است . ۲٫ در درمان التهابات چشم ،‌ چشمان خود را با جوشانده دم اسب بشوئيد . ۳٫ در ضرب خوردگي قسمت های مختلف بدن استفاده از كمپرس دم اسب باعث التيام خواهد شد. ۴٫ این گیاه ادرار آور بوده و به عملکرد صحیح کلیه‌ها کمک می‌کند. همچنین باعث استحکام بافت شش‌ها شده و خاصیت ارتجاعی کیسه‌های هوا را افزایش می‌دهد. برای تسکین درد روده و دستگاه گوارش مفید است. ۵٫ برای آرتروز رماتیسمی، آرتروز پوکی استخوان و بافت های رابط ،میتوان از این گیاه بهره گرفت. سیلیکای موجود در این گیاه به استحکام مفاصل و افزایش قابلیت ارتجاعی آن‌ها کمک می‌کند و در جلوگیری و درمان آرتروز موثر است. ۶٫گیاه دم اسبی دارای خاصیت جمع کنندگی منافذ پوست و تقویت کننده پوست و مو می باشد و به همین دلیل در ترکیبات محصولات آرایشی مخصوص پوست های چرب یا مختلط به کار می رود. گیاه دم اسبی با جذب کردن چربی های اضافه پوست ،باعث تمیزی پوست های چرب می شود. همچنین این گیاه منافذ پوست را می بندد و به آن ظاهری صاف و تمیز می دهد. همین خاصیت جمع کنندگی ، باعث التیام زخم ها شده و خونریزی را بند می آورد. ۷٫ گیاه دم اسبی حاوی ماده ای به نام فلاوونوئید است و به همین دلیل دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و باعث تقویت رگ های خونی می شود. این گیاه باعث تقویت موها و ناخن ها، پرپشت شدن و درخشندگی موها شده و استحکام ناخن ها نیز می شود.

جلوگیری و درمان آرتروز موثر است. ۶٫ گیاه دم اسبی دارای خاصیت جمع کنندگی منافذ پوست و تقویت کننده پوست و مو می باشد و به همین دلیل در ترکیبات محصولات آرایشی مخصوص پوست های چرب یا مختلط به کار می رود. گیاه دم اسبی با جذب کردن چربی های اضافه پوست ، باعث تمیزی پوست های چرب می شود. همچنین این گیاه منافذ پوست را می بندد و به آن ظاهری صاف و تمیز می دهد. همین خاصیت جمع کنندگی ، باعث التیام زخم ها شده و خونریزی را بند می آورد. ۷٫ گیاه دم اسبی حاوی ماده ای به نام فلاوونوئید است و به همین دلیل دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و باعث تقویت رگ های خونی می شود. این گیاه باعث تقویت موها و ناخن ها، پرپشت شدن و درخشندگی موها شده و استحکام ناخن ها نیز می شود. البته مصرف این گیاه در خانم های باردار و شیرده و کودکان خردسال ، ممکن است باعث ایجاد آلرژی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.