تبلیغات ماهواره ای

به جای ممنوع کردن تبلیغات جنسی مردم را آگاه کنید
یک پزشک متخصص می گوید میزان تاثیرگذاری تبلیغات ماهواره ای به حدی است که برخی از مخاطبان آن، برای درمان ناچارند به روانپزشک مراجعه کنند.
معاون داروی سازمان غذا و دارو از مردم خواست اقدام غیرقانونی فروش آدامسهای محرک جنسی در داروخانه ‌ها را به مراجع مربوطه گزارش کنند. البته دکتر شانه ساز قبلا هم گفته بود تبلیغات داروها و از جمله داروهای محرک جنسی در داروخانه‌ها به مجوز وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نیاز دارد. در زمینه تبلیغات در داروخانه‌ها مکاتبات سراسری با داروخانه‌ها انجام شده است که موارد رعایت شئونات اخلاقی و اسلامی رعایت شود. انجمن داروسازان ایران نیز در این زمینه چند مرتبه مکاتبه کرده است و این مساله در داروخانه‌ها در حال ساماندهی است.اما گویا این مکاتبات چندان نتیجه ای نداشته که حالا دست به دامان مردم شده اند .

شانه ساز، فروش این آدامسها در عطاریها، سوپرمارکتها و مغازه‌های دیگر را هم ممنوع اعلام کرد و این را هم اضافه کرد البته باید بین آدامسهای مختلف تفکیک قایل شد. زیرا در حال حاضر در دنیا آدامسهای درمانی هم ساخته می‌شود و یکی از انواع داروهای جدید در دنیا به شکل آدامس و پاستیل ساخته و عرضه می‌شود که عرضه این داروها در داروخانه‌ها با مجوز سازمان غذا و دارو مشکل ندارند.
متهم ردیف اول ماهواره!
اما دلیل گسترش روز افزون این محصولات در دارو خانه های ما چیست؟گویا باز هم مقصر اصلی ماهواره ها هستند
یک پزشک متخصص می گوید میزان تاثیرگذاری تبلیغات ماهواره ای به حدی است که برخی از مخاطبان آن، برای درمان ناچارند به روانپزشک مراجعه کنند. به گفته رئیس انجمن ارولوژی ایران، برخی افراد با مشاهده تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای، نگران سلامت خود می‌شوند و با مراجعه به پزشکان می‌خواهند تحت درمان قرار گیرند و در بعضی افراد که از این دارو ها استفاده کرده اند  و دچار مشکل شده‌اند شدت آسیب‌هابه حدی است که برای درمان به متخصصان روان‌پزشکی معرفی می‌شوند.
دکتر جلیلی حسینی می افزاید: “به همین دلیل علت مراجعه بسیاری از بیماران در گروه سنی جوانان به مراکز درمانی، استفاده از دارو‌ها و وسایلی است که برای کاهش وزن و درمان اعتیاد و رفع مشکلات جنسی، این روز‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود.”
این فعال حوزه سلامت توضیح می دهد: “تبلیغات این دارو‌ها و وسایل در شبکه‌های ماهواره‌ای مسموم و بسیار خطرناک است و امکان درمان افرادی که خودسرانه از این دارو‌ها و وسایل استفاده کرده و دچار مشکلاتی شده‌اند، در برخی موارد وجود نداشته یا دشوار است.”
اما نکته تاسف بار اینجاست که پزشکان می گویند بسیاری از این بیمارانی که تحت تاثیر تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای به مصرف این دارو‌ها گرایش می‌یابند هیچگونه مشکلی ندارند و در شرایط طبیعی به سر می‌برند.
پس چطور مردم را بیمار می‌کنند؟
یکی از شگردهای مهم این رسانه نوین، رواج فرهنگ بیماری‌زایی است. بیماری‌زایی یعنی تولید یک بیماری به‌وسیله افراد خبره‌ای که وجود خارجی ندارند. برای مثال این شبکه‌ها به تبلیغ کرم‌هایی می‌پردازند که مدعی‌اند باعث افزایش اندازه دستگاه تناسلی در آقایان می‌شود.
اینها برای اینکه محصول خود را به فروش برسانند، در ابتدا مطالبی کاملا کذب بیان می‌کنند که به هیچ وجه مبنای علمی ندارد. این جملات عینا از تبلیغات آنهاست: «طبق آمار، تقریبا ۷۰ درصد از افراد در سراسر دنیا ازمشکلی رنج می‌برند و احساس حقارت می‌کنند.» برای اطلاع خوانندگان محترم باید یادآوری کنم هر بیماری تعریف علمی خاص خود را دارد و ادعای یک فرد دلیل بیماری نیست.
مساله دوم این است که یک فرد غیر از فرآیندهای فیزیولوژیک طبیعی نمی‌تواند انتظار خاصی از خودش داشته باشد.
آنها با تبلیغات گسترده به مردان القا می‌کنند که مشکل دارند و درمان مشکل نزد خود آنهاست. آنها در ادامه مدعی شده‌اند محصولشان یکی از محبوب‌ترین و قدرتمند‌ترین محصولاتی است که برای درمان مشکلات جنسی در آقایان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از ۱۰ نوع خاصیت توانبخشی جنسی دیگر نیز برای آن ذکر می‌کنند.
چه باید کرد؟
اما چرا پای موج تبلیغات داروهای عجیب و غریب افزایش توان جنسی در شبکه‌های ماهواره‌ای به داروخانه‌ها هم باز شده است.؟وچگونه می‌توان تأثیرپذیری تبلیغات ماهواره‌ای را بی‌اثر کرد یا حداقل کاهش داد؟ دکتر صفری نژاد، رییس انجمن سلامت خانواده به این سئوال اینگونه پاسخ می دهد :
گام اول، افزایش آگاهی‌های مردم است. بسیاری از مردم ما، حتی طبقه تحصیل‌کرده، کمترین اطلاعی از فیزیولوژی زناشویی، عملکرد جنسی زن و مرد و افتراق موارد طبیعی از غیرطبیعی ندارند. مساله مهم دیگر پاسخ متناسب به نیازهای جامعه است. ابتدا باید مشخص کنیم زوجی که در روابط زناشویی مشکل دارند یا فکر می‌کنند که دارای مشکل هستند، باید به کجا مراجعه کنند. آموزش رفتارهای جنسی، تشخیص و درمان مشکلات جنسی به کار گروهی متشکل از رشته‌های مختلف پزشکی نیاز دارد. امروزه در بیشتر جوامع کلینیک‌های مجهزی برای تشخیص و درمان مشکلات جنسی و آموزش عملکرد جنسی طبیعی تأسیس شده‌اند. کادر پزشکی این مراکز متشکل از افراد آموزش دیده و دارای تجهیزات لازم هستند اما آموزش تشخیص و درمان اختلالات جنسی در دانشکده‌های پزشکی ما تقریباً در حد هیچ است. علاوه بر آن، در شهر ۱۲ میلیون نفری تهران چند مرکز مشاوره مشکلات جنسی و تشخیص و درمان آن داریم؟ کدام یک از مراکز استان ما دارای چنین مراکزی هستند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.