افسنطین

Artemisia Absinthium

دوران گل دهی : مرداد – شهریور (تیره مرکبان)؛گیاهی است پایا، پرشاخه ،با ساقه ای افراشته، برگ های بریده بریده و متناوب تمام گیاه پوشیده از گردی به رنگ خاکستری – نقره ای است. در انتهای ساقه خوشه گلی به رنگ زرد قرار دارد . میوه آن فندقه بوده و موطن اصلی آن اروپا، آسیا و آفریقاست. این گیاه در محل های خشک و در میان دیگر علف ها مانند علف های هرز می روید . از دوران قدیم از این گیاه برای درمان سوء هاضمه استفاده می شده است . شاخه برگ دار این گیاه را تقریبا به اندازه ۳۰ سانتیمتر از بالای خاک می چینند و برگ های پایینی و برگ های ساقه ای را نیز جمع آوری می کنند ماده موثره اصلی آن یک اسانس روغنی است که محتوی تویون و تیول ،شیره تلخ ،ابسین تین ،اسید های آلی و تانن ها است . قسمت های محرکه آن تلخ بوده و در درمان های داخلی یا بصورت مخلوط برای تحریک اشتها ،ترشح شیره معده و صفرا ،علیه قولنج های روده ای (بعنوان تقویت معده ، ماده تلخ و مسهل صفرا)بکار می روند. برای این کار دم کرده این گیاه به مقدار یک یا ۲ قاشق مربا خوری از شاخه خرد شده آن برای هر فنجان استفاده می گردد یا اینکه بصورت پودر و به مقدار یک گرم و ۳ بار در روز مصرف می کنند. دم کرده این گیاه برای غرغره و کمپرس در نقاط کوفته بدن بکار می رود. همچنین از شاخه تازه آن می توان اسانس روغنی استخراج نمود که در ترکیب تنطوری که برای تسکین تشنج ها استفاده می شود ،بکار می رود. مصرف طولانی این گیاه خصوصا نوشابه های الکلی که از آن تهیه می گردد باعث ایجاد اعتیاد گردیده و باعث تشنج ،از دست دادن حواس و حتی بیماری های عصبی غیر قابل درمان می شود.

استفاده می گردد یا اینکه بصورت پودر و به مقدار یک گرم و ۳ بار در روز مصرف می کنند. دم کرده این گیاه برای غرغره و کمپرس در نقاط کوفته بدن بکار می رود. همچنین از شاخه تازه آن می توان اسانس روغنی استخراج نمود که در ترکیب تنطوری که برای تسکین تشنج ها استفاده می شود ،بکار می رود. مصرف طولانی این گیاه خصوصا نوشابه های الکلی که از آن تهیه می گردد باعث ایجاد اعتیاد گردیده و باعث تشنج ،از دست دادن حواس و حتی بیماری های عصبی غیر قابل درمان می شود. طبع گیاه گرم و خشک (صفراوی) طریقه مصرف دمنوش عرق افسنطین عصاره و تنتور خواص درمانی رفع کم خونی تقویت قلب، تصفیه کننده خون، رفع تصلب شراین تقویت مغز برای افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند بهبود اعصاب و درمان بیماری های عصبی، رفع سرگیجه، درمان مشکلات خواب تقویت کبد و درمان یرقان رفع درد های عضلانی و مفصلی ضد انگل و قارچ تقویت معده درمان یائسگی زودرس نابودی سلول‌های سرطانی مضرات منع مصرف در بارداری، شیردهی و کودکان زیر ۵ سال مسمویت و حساسیت تشنج و تشدید بیماری صرع ایجاد نوعی اعتیاد تداخلات دارویی داروهای افسردگی داروهای صرع و تشنج از مصرف خودسرانه، طولانی مدت و بیش از حد مجاز خودداری شود.

از مصرف خودسرانه، طولانی مدت و بیش از حد مجاز خودداری شود. خواص گیاه افسنطین (طبیعت و خواص درمانی) براساس طب سنتی افسنطین دارای طبع گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمانی این گیاه دارویی پرخاصیت عبارتند از: از بین بردن انگل، باکتری، قارچ و سلول‌های سرطانی به دلیل وجود ترکیبی به نام آرتمیسینین در این گیاه. این ماده، قادر به نابود کردن سلول‌های سرطانی است بدون اینکه آسیبی به سلول‌های سالم وارد کند. در طب چینی از گیاه افسنطین برای کاهش تب، بهبود سلامت گوارش و دفع انگل‌ها استفاده می‌شود. یکی از شناخته شده‌ ترین خواص افسنطین استفاده از گیاه برای درمان بیماری مالاریا است و در سراسر جهان آن‌ را به عنوان درمانی برای از بین بردن عامل مالاریا معرفی می‌کنند. استفاده از این گیاه برای تسکین درد مفاصل و درد بواسیر مفید است. کمک به درمان بیماری‌های عصبی از دیگر خواص افسنطین است. در طب سنتی از این گیاه برای تقویت حافظه، درمان کابوس‌های شبانه، بی‌خوابی و رفع سرگیجه استفاده می‌شود. دمنوش افسنطین برای تقویت دستگاه گوارش مفید است و مصرف آن به تقویت کبد و طحال کمک می‌کند و درمان مناسبی برای نارسایی‌های کبد و یرقان است. گیاه افسنطین تصفیه کننده خون است و مصرف دمنوش یا عرق این گیاه باعث تقویت قلب، رفع کم خونی و برطرف نمودن تصلب شرایین می‌شود. مصرف این گیاه دارویی پرخاصیت برای افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، مفید است و به پیشگیری و کاهش عوارش ناشی از سکته کمک می‌کند. چكاندن جوشانده افسنطين در گوش، به درمان سنگينی و عفونت گوش كه در اثر ورود آب به گوش ایجاد شده است، کمک می‌کند. استفاده از دمنوش افسنطین برای زنانی که دچار یائسگی زودرس ناشی از ضعف زياد يا ركود فعاليت رحم شده‌اند، مفید است. شستن زخم‌های چركين با جوشانده افسنطين به التیام سریعتر زخم کمک خواهد کرد. معرفی گیاه افسنطین این گیاه به نام‌های مروه، کشوتامی، رومی و خترق شناخته می‌شود. افسنطین گیاهی است چندساله و علفی از خانواده کاسنی‌ها و دارای ارتفاع ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است. برگ و ساقه این گیاه نقره‌ای رنگ است و میوه گیاه فندقه‌ای و به رنگ قهوه‌ای روشن می‌باشد. افسنطین بومی مناطق معتدل آسیا و اروپا است و در کشور ما بطور وحشی و خودرو در استان‌های مازندران، گیلان، اردبیل، آذربایجان و … یافت می‌شود. افسنطین گیاهی حساس به سرما، مقاوم به خشکی و کم آبی است. عکس افسنطین طریقه مصرف افسنطین قسمت‌های مورد استفاده دارویی این گیاه، انشعابات گل‌دار خشک شده، بخش‌های هوایی گل‌دار و تازه و گیاه کامل است. امروزه این گیاه به صورت عصاره و تنتور در داروخانه‌ها وجود دارد. برای تهیه دمنوش افسنطین ۳ گرم از گیاه خشک را در ۲۰۰ سی سی آب جوش و در قوری چینی دم کرده و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس دمنوش را صاف کرده و میل کنید، همچنین می توانید در موقع دم کردن، مقداری گل محمدی و گل شقایق نیز به این گیاه اضافه کنید. دمنوش افسنطین را می‌توانید قبل یا بعد از غذا به مقدار حداکثر دو فنجان در روز و برای مدت یک هفته مصرف کنید.

طریقه مصرف افسنطین قسمت‌های مورد استفاده دارویی این گیاه، انشعابات گل‌دار خشک شده، بخش‌های هوایی گل‌دار و تازه و گیاه کامل است. امروزه این گیاه به صورت عصاره و تنتور در داروخانه‌ها وجود دارد. برای تهیه دمنوش افسنطین ۳ گرم از گیاه خشک را در ۲۰۰ سی سی آب جوش و در قوری چینی دم کرده و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس دمنوش را صاف کرده و میل کنید، همچنین می توانید در موقع دم کردن، مقداری گل محمدی و گل شقایق نیز به این گیاه اضافه کنید. دمنوش افسنطین را می‌توانید قبل یا بعد از غذا به مقدار حداکثر دو فنجان در روز و برای مدت یک هفته مصرف کنید. مضرات افسنطین (موارد احتیاطی و منع مصرف) با وجود خواص فراوان افسنطین، این گیاه جزو گیاهان سمی طبقه بندی می‌شود و مصرف طولانی مدت و بیش از حد مجاز آن مضر است. استفاده از گیاه افسنطین در دوران بارداری، شیردهی و کودکان زیر پنج سال ممنوع است. افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی، افراد دارای افسردگی و کسانی که دچار مشکلات کیسه صفرا و خونریزی هستند، بایستی از مصرف افسنطین اجتناب کنند. زیاده‌روی در مصرف افسنطین موجب حساسیت، مسمویت، تشنج و تشدید بیماری صرع می‌شود. به طور کلی مصرف زیاد و یا طولانی مدت این گیاه سبب نوعی اعتیاد (به دلیل وجود ترکیب تویون) می‌شود، بنابراین قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.